Sibkade

مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود | بررسی تفاوت دو اپلیکیشن محبوب

پیشرفت تکنولوژی تاثیر مثبتی در فعالیت‌هایی چون گوش دادن به‌موسیقی داشته به‌طوری‌که در گذشته کاربران تنها ازطریق سی‌دی یا نوار کاست به موسیقی‌های محبوب خود گوش می‌دادند اما امروزه شما می‌توانید با خواندن مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود بهترین سرویس پخش موسیقی مناسب نیاز خود را پیداکرده و درآن ثبت نام کنید.

استریم موسیقی یکی‌از بهترین روش‌های گوش دادن به آهنگ‌های موردعلاقه شما است که دراین مطلب‌از سیب کده به بررسی دو سرویس محبوب و قدیمی پخش موسیقی پرداخته‌ایم؛ پس اگر شماهم عشق موسیقی هستید اما نمی‌دانید که کدام سرویس می‌تواند کامل‌تر و مناسب‌تر باشد، کافیست تاانتهای مقایسه Spotify و SoundCloud همراه ما باشید.

Spotify چیست؟

مقایسه Spotify و SoundCloud

برای آن‌که روند مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود کمی واضح‌تر انجام شود؛ بهتراست که با ماهیت و امکانات هرکدام ازاین سرویس‌ها به‌صورت جداگانه آشنا شویم و سپس ابعاد دیگر را باهم مقایسه و بررسی کنیم.

برنامه اسپاتیفای درواقع یک سرویس پخش موسیقی، رادیو و پادکست است که به دوصورت رایگان و پرمیوم امکانات خود را دراختیار عاشقان موسیقی قرار می‌دهد. این سرویس محبوب برای اولین‌بار درسال 2007 و توسط دو کارآفرین سوئدی طراحی و گسترش پیدا کرد که ابتدا در اروپا دردسترس بود اما هم‌اکنون دربیش‌از 180 کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی‌از موفقیت‌های به‌یادماندنی سرویس اسپاتیفای، جذب میلیون‌ها کاربر در اولین ماه فعالیت خود بود که البته این رقم پس‌از 15 سال فعالیت درحوزه موسیقی به بیش‌از 450 میلیون کاربر فعال رسیده‌است.

اما مسئله اصلی که در مقاله مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود قرار است به‌آن بپردازیم؛ امکانات و خدماتی است که هرکدام دراختیار کاربران قرار می‌دهند که در ادامه نگاه کوتاهی به قابلیت‌های Spotify خواهیم انداخت.

 • آرشیو 70 میلیون ترک موسیقی فارسی و غیرفارسی
 • پخش نامحدود موسیقی در نسخه پرمیوم
 • پخش آنلاین موسیقی بامحدودیت ردکردن و تبلیغات فراوان در نسخه رایگان
 • امکان دانلود و پخش آفلاین موسیقی‌ها
 • دارای هزاران پادکست و پلی‌لیست متنوع و محبوب
 • ایستگاه رادیویی زنده
 • امکان ساخت ایستگاه رادیویی اختصاصی توسط کاربران
 • پخش موسیقی در بالاترین کیفیت (320 کیلوبایت درثانیه)
 • امکان اشتراک‌گذاری پلی‌لیست‌ها با دوستان
 • پشتیبانی‌از پلتفرم‌های اندروید، iOS، ویندوز و مک بوک
 • وجود پلن‌های اشتراک گوناگون متناسب با نیاز کاربران

SoundCloud چیست؟

مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود

بسیاری‎از کاربران سرویس SoundCloud را به‌عنوان یوتیوب صدا می‌شناسند چراکه دراین سرویس این امکان به‌شما داده می‌شود تا بتوانید صداهای ضبط شده خود را بارگذاری کرده و با دوستان خود به‌اشتراک بگذارید. هدف از گسترش این سرویس، ترویج خلق موسیقی در حالات مختلف است ازاین‌رو نوازندگان و خوانندگان می‌توانند تمام آثار خود را بدون‌هیچ نگرانی به‌اشتراک بگذارند.

سرویس SoundCloud برخلاف رقبای خود ازجمله اسپاتیفای، آرشیو موسیقی خود را با آهنگ‌های مستقل، ناآشنا و بومی پر کرده‌است که درآن کاربران می‌توانند رمیکس آهنگ‌های محبوب خود را پیدا کنند.

حال امکانات سرویس ساند کلود چیست که می‌تواند مقابل قول استریم آنلاین موسیقی یعنی اسپاتیفای قرار بگیرد؟ در ادامه نگاهی کوتاه به قابلیت‌های آن خواهیم انداخت.

 • آرشیو 180 میلیونی موسیقی، پادکست و ایستگاه‌های رادیویی
 • امکان استفاده از سرویس به دوصورت رایگان و پرمیوم
 • امکان آپلود نامحدود محتوا توسط کاربران
 • امکان اشتراک‌گذاری محتوای خود با دوستان

جدول مقایسه Spotify و SoundCloud

ویژگی‌ها Spotify SoundCloud
هزینه اشتراک 9.99 دلار درماه (فردی)؛ 14.99 دلار درماه (خانوادگی)؛ 4.99 دلار درماه (دانشجویی) 6 دلار درماه (Pro)؛ 12 دلار درماه (Pro Unlimited)؛ 9.99 دلار درماه (+Go)
حیطه تمرکز هنرمندان شناخته شده هنرمندان ناآشنا و مبتدی
کتابخانه موسیقی آرشیو موسیقی 70 میلیونی پراز آهنگ‌های محبوب آرشیو موسیقی هنرمندان تازه‌کار و آهنگ‌های میکس شده
رابط کاربری استفاده آسان و دارای رابط کاربری کاملا ساده برای آشنایی با محیط برنامه رابط کاربری پیچیده‌ای دارد
پخش و دانلود موسیقی دانلود و پخش تمام موسیقی‌ها به‌صورت آفلاین امکان پذیراست. امکان دانلود فقط در نسخه وب وجود دارد.
کیفیت پخش موسیقی از 96 کیلوبایت برثانیه تا 320 کیلوبایت برثانیه متغیر است. از 128 کیلوبایت برثانیه تا 256 کیلوبایت برثانیه متغیر است.

مقایسه هزینه اشتراک

مقایسه Spotify و SoundCloud

دراین بخش‌از مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود به بررسی هزینه اشتراک‌های این دو سرویس پرداخته‌ایم.

سرویس اسپاتیفای پلن‌های اشتراک متنوع و جذابی دارد که متناسب با نیاز کاربران طراحی شده به‌طوری‌که کاربران یک نفره می‌توانند باپرداخت 9.99 دلار درماه، کاربران دانشجو باپرداخت 4.99 دلار درماه، کاربران پرجمعیت باپرداخت 14.99دلار درماه و زوجین باپرداخت 12.99 دلار درماه و خرید اشتراک اسپاتیفای، از خدمات این سرویس بهره‌مند شوند. اما درآن سوی میدان کاربران برای استفاده‌از سرویس ساند کلود سه انتخاب بیشتر ندارند که برای نسخه Pro 6دلار درماه، برای نسخه Pro Unlimited 12 دلار درماه و برای نسخه Go+ می‌بایست 9.99 دلار درماه پرداخت کنند.

مقایسه کیفیت پخش موسیقی

کیفیت موسیقی برای بسیاری‌از کاربران یک مؤلفه حیاتی محسوب می‌شود ازاین‌رو دراین بخش‌از مقایسه Spotify و SoundCloud به بررسی میزان کیفیت صدایی که هر سرویس به کاربران ارائه می‌دهند، می‌پردازیم.

مشترکان سرویس اسپاتیفای می‌توانند ازکیفیت حداکثر 320 کیلوبایت برثانیه مطابق با سرعت اینترنت خود بهره‌مند شوند و این درحالی است که مشترکان سرویس ساند کلود تاحداکثر 256 کیلوبایت برثانیه را می‌توانند تجربه کنند.

مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود ازنظر محبوبیت

تا به‌امروز اسپاتیفای جزو بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین سرویس‌های پخش موسیقی شناخته شده‌است که طبق آمار به‌دست آمده بیش‌از 450 میلیون کاربر فعال را به‌خود جذب کرده اما درآن‌سوی میدان سرویس ساند کلود باهمان میزان فعالیت توانسته 170 میلیون کاربر را به‌خود جذب کند.

سرویس Spotify درمیان شنوندگان و عاشقان موسیقی که به‌دنبال خواننده‌ها و آهنگ‌های رایج و شناخته شده هستند محبوبیت بیشتری دارد و این درحالی است که سرویس SoundCloud سرویس کاملی برای خواننده‌ها و نوازدگان مبتدی و تازه‌کار است که می‌خواهند دریک فضای امن و سرشاراز مخاطب، آثار خود را پخش کنند.

مقایسه کتابخانه موسیقی

دراین بخش‌از مقایسه Spotify و SoundCloud قصد داریم تا میزان آهنگ‌های موجود در کتابخانه هر سرویس را بررسی کنیم.

سرویس اسپاتیفای و ساند کلود هردو درسال 2007 عرضه شدند؛ پس هردو سرویس 15 سال سابقه فعالیت در حوزه موسیقی را دارند اما میزان آهنگ‌هایی که هرکدام به کتابخانه خود اضافه کرده‌اند کمی متفاوت است چراکه سرویس محبوب اسپاتیفای تاسال 2022 توانسته بیش‌از 70 میلیون ترک موسیقی را به آرشیو خود بیاورد که این رقم در سرویس ساند کلود به بیش‌از 200 میلیون می‌رسد و تنها دلیل این اتفاق نیز وجود آهنگ‌های خود کاربران و هنرمندان مبتدی در سرویس ساند کلود است.

مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود ازلحاظ رابط کاربری

با مقایسه Spotify و SoundCloud ازنظر برنامه و تجربه کاربری می‌توان نتیجه گرفت که برنامه اسپاتیفای پلتفرم‌های بیشتری را پشتیبانی کرده و یک رابط کاربری موثر و ساده‌تری را دراختیار کاربران قرار می‌دهد اما درآن‌سوی میدان سرویس ساند کلود تنها از پلتفرم‌های موبایل پشتیبانی می‌کند و شما برای استفاده ازاین سرویس در لپ تاپ خود می‌توانید نسخه وب آن را داشته باشید.

هردو سرویس امکان دانلود و پخش آفلاین موسیقی را دارند بااین تفاوت که اسپاتیفای درتمام برنامه‌ها و نسخه وب خود این قابلیت را باز گذاشته اما در سرویس ساند کلود کاربران برای دانلود موسیقی باید به نسخه وب آن مراجعه کنند.

سوالات متداول مقایسه Spotify و SoundCloud

تفاوت آرشیو موسیقی اسپاتیفای و ساند کلود در چیست؟

سرویس اسپاتیفای آرشیو موسیقی 70 میلیونی که شامل آهنگ‌های هنرمندان معروف است را در خود دارد اما ساند کلود آرشیو 200 میلیونی از آهنگ‌های هنرمندان مبتدی را در خود جای داده‌است.

سرویس اسپاتیفای و ساند کلود ازچه دستگاه‌هایی پشتیبانی می‌کنند؟

سرویس اسپاتیفای از تمام پلتفرم‌های اندروید، iOS، ویندوز و مک بوک پشتیبانی می‌کند درحالی‌که برنامه ساند کلود تنها برای پلتفرم‌های موبایل در دسترس است.

هزینه اشتراک در دو سرویس اسپاتیفای و ساند کلود چگونه است؟

هزینه اشتراک سرویس اسپاتیفای از 4.99 دلار تا 14.99 دلار درماه بنابر نوع پلن انتخابی شما متغیر است و هزینه اشتراک نیز در سرویس ساند کلود از 6 دلار تا 12 دلار متغیر است.

برنده نهایی کیست؟

مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود

این‌که بخواهیم پس‌از مقایسه اسپاتیفای و ساند کلود بخواهیم یکی‌ازاین دو سرویس را برنده این نبرد اعلام کنیم کمی ناعادلانه است چراکه کاربران تنها براساس نیازمندی خود تصمیم نهایی را خواهند گرفت اما درمجموع برای راهنمایی بهتر می‌توان گفت اگر تنها اهل گوش دادن به موسیقی مخصوصا ازنوع محبوب و معروف آن هستید قطعا اسپاتیفای گزینه اول و آخر شما است اما اگر هنرمندی هستید که به‌تازگی به حوزه موسیقی روی آورده‌اید، سرویس ساند کلود یک محیط امن و پرمخاطب را برای شما فراهم می‌کند و درآخر امید داریم که باخواندن مقاله مقایسه Spotify و SoundCloud بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: