Sibkade

مقایسه اپل آرکید و پلی پس | تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل

شرکت گوگل و اپل در چندسال اخیر خدمات و سرویس‌های مختلفی را در حوزه بازی و سرگرمی ارائه داده‌اند که هردوی این خدمات برای کسانی مناسب است که مشتاق تجربه بازی‌های ساده در همه دستگاه‌ها هستند و درنتیجه باوجود حجم عظیمی‌از تنوع که دراین دو سرویس وجود دارد، تنها مقایسه اپل آرکید و پلی پس است که می‌تواند کار را برای انتخاب نهایی آسان‌تر کند.

حالا اگر شماهم جزو آن دسته‌از عاشقان بازی و سرگرمی هستید که بین یک دوراهی سخت گیرافتاده‌اید؛ می‌توانید با خواندن این مقاله از سیب کده به تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل پی‌برده و بهترین انتخاب را متناسب با نیاز خود داشته باشید.

Google Play Pass چیست؟

تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل

پیش‌از آن‌که بخواهیم به مقایسه اپل آرکید و پلی پس بپردازیم، بهتر است که جداگانه با هرکدام ازاین سرویس‌ها آشنا شویم.

پلی پس سرویس اشتراکی شرکت گوگل است که بیش‌از 350 برنامه و بازی را دراختیار مشترکان خود قرار می‌دهد. دراین سرویس کاربران تازه‌وارد می‌توانند از اشتراک 10 روز رایگان آزمایشی استفاده کنند و پس‌از آن اشتراک خانوادگی را که 4.99 دلار در ماه است خریداری کرده و تاحداکثر 6 نفر از اعضای خانواده را باخود همراه کنند. پلی پس به شما این امکان را می‌دهد تا به بیش‌از 350 بازی و برنامه بدون تبلیغات یا خرید درون برنامه‌ای دسترسی داشته باشید.

Apple Arcade چیست؟

مقایسه اپل آرکید و پلی پس

Apple Arcade نیز سرویس اشتراکی شرکت اپل است که اولین‌بار درسال 2015 راه‌اندازی شد. در سرویس اپل آرکید شما می‌توانید به بیش‌از 110 بازی در دستگاه‌هایی چون iPhone، iPad، Mac و Apple TV دسترسی داشته باشید. این سرویس کاربران جدید می‌توانند از اشتراک 1 ماه رایگان آزمایشی استفاده کنند و پس‌از آن 4.99 دلار در ماه را صرف پرداخت اشتراک کنند. در سرویس اپل آرکید شما می‌توانید بازی‌ها را دانلود کرده و به‌صورت آفلاین بازی کنید یا از کنترلرهایی مثل Microsoft Xbox One S وPlayStation DualShock 4 استفاده کنید.

حالاکه با ماهیت و ویژگی‌های اولیه این دو سرویس آشنا شدیم وقت آن‌است که در یک نگاه کوتاه به تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل بپردازیم.

جدول مقایسه اپل آرکید و پلی پس

تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل دربسیاری از ابعاد کاملا محسوس است اما برای آن‌که شما عزیزان دسترسی سریع‌تری به‌این مقایسه داشته باشید؛ جدول زیر را تهیه کرده‌ایم:

ویژگی‌ها Apple Arcade Google Play Pass
هزینه اشتراک 4.99 دلار در ماه + 1ماه اشتراک رایگان آزمایشی 4.99 دلار در ماه + 10 روز اشتراک رایگان آزمایشی
تعداد بازی و برنامه‌ها بیش‌از 110 بازی انحصاری بیش‌از 350 بازی و برنامه غیرانحصاری
نرم‌افزار سازگار iOS, iPadOS, TVOS 13 or MacOS Catalina Play Store نسخه 16.6.25 و بیشتر و اندروید نسخه 4.4 و بیشتر
سخت‌افزار سازگار آیفون SE تا آیفون 13 ProMax (تمام مدل‌ها)، آیپد نسل پنجم و ششم، آیپد مینی نسل چهارم و پنجم، آیپد ایر نسل دوم و سوم، آیپد تاچ نسل هفتم، اپل تی‌وی 4K و مک بوک‌های منتشر شده بعد‌از سال 2012 موبایل، لپ تاپ و تبلت‌هایی که نسخه 16.6.25 یا بالاتر برنامه پلی استور و اندروید نسخه  4.4 یا بالاتر را دارند.
کنترلرهای سازگار کنترلرهای ساخته شده برای iOS،کنترلرXbox One S و کنترلر PlayStation 4 DualShock 4 کنترلر موبایل Razer Raiju، کنترلر Samsung’s GamePad و کنترلر Xbox One S
قابلیت multiple devices بله؛ حداکثر 10 دستگاه با یک حساب iCloud بله؛ حداکثر 10 دستگاه با یک حساب Google Play
اشتراک‌گذاری حساب بله؛ تاحداکثر 6 نفر از اعضای خانواده ازطریق قابلیت Family Sharing بله؛ تاحداکثر 6 نفر از اعضای خانواده ازطریق Google Play Family Library

بررسی کاتالوگ بازی‌ها

دراین بخش از مقایسه اپل آرکید و پلی پس قصد داریم که محتوای درون هر سرویس را ازنظر کیفیت و کمیت بررسی کنیم.

هنگامی‌که سخن‌از کیفیت بازی به‌میان بیاید، سرویس Apple Arcade به‌طور قطع چندین پله از Google Play Pass جلوتر است و این‌امر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد مثل انحصاری بودن بازی‌های در اپل آرکید، خلاقانه‌تر بودن گیم‌پلی‌ها، گرافیک خیره‌کننده، بروزرسانی هفتگی بازی‌ها و غیره اما تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل درآن است که پلی پس تاکنون هیچ بازی انحصاری از خود نداشته و بروزرسانی‌ها ماهانه هستند. به‌طورکلی می‌توان گفت که اپل آرکید سرویسی است که منحصرا برروی بازی و کیفیت آن‌ها تمرکز کرده است اما پلی پس فقط یکی‌دیگر از محصولات گوگل برای کسب درآمد محسوب می‌شود. درنتیجه اگر به‌دنبال بازی‌های مهیج با گیم‌پلی جذاب و گرافیک خیره‌کننده هستید و صدالبته از دستگاه‌های آیفون استفاده می‌کنید؛ سرویس اپل آرکید انتخاب اول و آخر شما خواهد بود.

پشتیبانی از دستگاه و منطقه

دراین بخش‌از مقایسه اپل آرکید و پلی پس قرار است‌که میزان پشتیبانی از دستگاه‌ها و مناطق در دسترس را بررسی کنیم.

اپل آرکید باتبلیغات گسترده‌ای راه‌اندازی شد و درحال‌حاضر نیز دربیش‌از 150 کشور در دسترس است و همه دستگاه‌های اپل مثل آیفون، آیپد، مک بوک و اپل تی وی را پشتیبانی می‌کند. درمقابل با بررسی تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل ازنظر پشتیبانی می‌توان گفت که سرویس گوگل پلی تنها در آمریکا راه‌اندازی شده و درهیچ نقطه دیگری در جهان در دسترس نیست و کاربرانی که از دستگاه‌های اندرویدی نسخه 4.4 و بالاتر استفاده می‌کنند می‌توانند از خدمات این سرویس بهره‌مند شوند.

پشتیبانی از کنترلرها

هنگامی‌که سخن استفاده‌های کنترلرها می‌شود؛ مقایسه اپل آرکید و پلی پس به‌خوبی برتری اپل را نشان می‌دهد چراکه دراین سرویس شما می‌توانید تمام بازی‌ها را بااستفاده‌از کنترلرهای PS 4 DualShock 4، Xbox One S و سایر کنترلرهای سازگار با iOS اجرا کنید اما تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل دراین بخش آن است که سازگاری کنترلرها در گوگل پلی بستگی به دستگاه و بازی دارد که اجرا می‌کنید و برخی‌از بازی‌های گوگل پلی با کنترلرهای Xbox One S و Samsung GamePad سازگار هستند.

هزینه اشتراک

درآخرین بخش‌از مقایسه اپل آرکید و پلی پس قرار است تا هزینه اشتراک هردو سرویس و میزان ارزش‌مندی آن‌ها را بررسی کنیم.

اگر نخواهیم بحث کیفیت بازی‌ها را پیش بکشیم، هزینه اشتراک هردو سرویس دراین رقابت کاملا مساوی و برابر خواهد شد چراکه هزینه اشتراک سرویس اپل آرکید 4.99 دلار در ماه است به‌علاوه 1ماه اشتراک رایگان آزمایشی که درآن می‌توانید تاحداکثر 6نفر از اعضای خانواده را باخود همراه کنید؛ اما درمقابل هزینه اشتراک سرویس پلی پس 4.99 دلار درماه است به‌علاوه 10روز اشتراک رایگان آزمایشی که دراین سرویس هم می‌توانید 6نفر از اعضای خانواده را باخود همراه کنید. پس تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل ازنظر هزینه تنها به کیفیت و تنوع بازی‌ها بستگی دارد و ارزش خرید آن را مشخص می‌کند.

سوالات متداول مقایسه اپل آرکید و پلی پس

تعداد بازی‌های موجود در اپل آرکید و گوگل پلی پس چگونه است؟

اپل آرکید در مجموعه خود بیش‌از 100 بازی انحصاری را عرضه کرده که این رقم در گوگل پلی پس به بیش‌از 350 بازی و برنامه می‌رسد.

سرویس اپل آرکید و گوگل پلی پس از چه دستگاه‌هایی پشتیبانی می‌کنند؟

اپل آرکید از تمام دستگاه‌ها و محصولات اپل مثل آیفون، آپید، مک بوک و اپل تی وی پشتیبانی می‌کند و درمقابل گوگل پلی پس از تمام دستگاه‌های اندرویدی با نسخه 4.4 و بالاتر پشتیبانی می‌کند.

هزینه اشتراک در دو سرویس اپل آرکید و گوگل پلی پس چگونه است؟

هزینه اشتراک برای هردو سرویس 4.99 دلار درماه است با یک تفاوت که اشتراک رایگان آزمایشی اپل آرکید 30 روز اما گوگل پلی پس 10 روز است.

آیا می‌توان این دو سرویس را در چند دستگاه اجرا کرد؟

بله؛ در اپل آرکید تاحداکثر 10 دستگاه را با یک حساب iCloud و در پلی پس تاحداکثر 10 دستگاه را با یک حساب Google Play می‌توانید اجرا کنید.

حساب‌های اپل آرکید و پلی پس را با چندنفر از اعضای خانواده می‌توان به‌اشتراک گذاشت؟

در اپل آرکید بااستفاده‌از قابلیت Family Sharing و در پلی پس بااستفاده‌از Google Play Family Library می‌توانید تاحداکثر 6نفر از اعضای خانواده را باخود همراه کنید.

لقب بهترین سرویس بازی به‌کدام می‌رسد؟

تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل

با مقایسه اپل آرکید و پلی پس می‌توان نتیجه گرفت که اگر از دستگاه‌های اپل استفاده می‌کنید و به‌دنبال یک سرویس متناسب با گوشی خود هستید؛ اپل آرکید اولین و اخرین انتخاب شما خواهد بود اما درمقابل اگر از کاربران سیستم‌عامل اندروید هستید سرویس پلی پس می‌تواند کار شمارا راه بیاندازد. امیداست که با خواندن تفاوت اپل آرکید و Play Pass گوگل هردوسرویس را بهتر بشناسید و دیگر درانتخاب خود دچار شک و تردید نشوید.

بیشتر بخوانید: